Κάλαντα του Λαζάρου στον κ. Δήμαρχο

Την τελευταία Παρασκευή, 26.4.24, πριν κλείσουμε για τις διακοπές του Πάσχα,

οι μαθητές των δύο τμημάτων (Β1 και Β2)  της Δευτέρας τάξης, επισκέφτηκαν το Δημαρχείο της πόλης μας, προκειμένου να πουν στον δήμαρχο και τους υπαλλήλους τα κάλαντα του Λαζάρου, ένα έθιμο, που στην περιοχή μας, έχει πια χαθεί.

Εκεί μας περίμενε μια έκπληξη, αφού ο κ. δήμαρχος μάς επέτρεψε να καθίσουμε στις θέσεις των δημοτικών συμβούλων στην αίθουσα του δημοτικού συμβουλίου. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά κάναμε κι ένα μικρό συμβούλιο, όπου, έπειτα από ερώτηση του κ. δημάρχου, του γνωστοποιήσαμε τα προβλήματα του σχολείου μας. Ιδιαίτερη χαρά μάς προκάλεσε η είδηση ότι και ο ίδιος ήταν μαθητής του σχολείου μας, αλλά και η πρόβλεψή του ότι κάποιος από μας θα είναι ο επόμενος δήμαρχος της πόλης μας.

Η επίσκεψή μας έκλεισε λέγοντάς του τα κάλαντα του Λαζάρου και προσφέροντάς μας ένα γλυκό κέρασμα.

kalanta2

kalanta1