Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη και Πινακοθήκη

Την Τρίτη, 23 Απριλίου, παγκόσμια ημέρα του βιβλίου, οι μαθητές της Β΄ τάξης

επισκέφτηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη της πόλης μας, όπου, αφού γνώρισαν τους χώρους της βιβλιοθήκης και τον τρόπο λειτουργίας της από την κ. Ράνια, παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Τα αστέρια και οι μύθοι τους».

Η δεύτερη στάση της επίσκεψής μας ήταν στη Δημοτική Πινακοθήκη. Εκεί τους μαθητές περίμενε η κ. Ζέτα, η οποία, αφού τους είπε την ιστορία της Πινακοθήκης, τους μίλησε για τα «μυστικά» της ζωγραφικής. Το πρόγραμμα έκλεισε με το διασκεδαστικό παιχνίδι «σκύλοι και γάτες».

Με την ευκαιρία της βόλτας μας στην πόλη, είδαμε το Δημαρχείο, την Αστυνομία, το Ταχυδρομείο και ολοκληρώσαμε τη δράση της ανακύκλωσης, που κάναμε, δίνοντας τα πλαστικά μπουκαλάκια νερού, που είχαμε μαζέψει, στο αντίστοιχο σπιτάκι  του δήμου μας και παίρνοντας τα ανταποδοτικά ευρώ, τα οποία θα δώσουμε σε οικογένειες, που τα έχουν ανάγκη.

vivlio5

vivlio4