Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας 2024

Την Παρασκευή 5-4-2024, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας,

πραγματοποιήθηκε δράση για την πρώτη Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας.

Στο πλαίσιο της δράσης, πρώτα παρουσιάστηκε το παραμύθι «Η ζωή αλλιώς…» της εκπαιδευτικού του 3ου Δ.Σ Λουτρακίου, Ολυμπίας Γιαννακοπούλου, την οποία ευχαριστούμε θερμά, ενώ στη συνέχεια οι μαθητές της Γ δημοτικού παρουσίασαν το τραγούδι με τίτλο «Ένας φίλος τη ζωή μου αλλάζει», που μιλάει για τους τριχωτούς μας φίλους. Το τραγούδι αποτελεί δημιουργία των μαθητών για τη συμμετοχή στον διαγωνισμό τραγουδιού του European School Radio «Κάν’ το ν’ ακουστεί». Στη συνέχεια η εκπαιδευτικός μουσικής, κα. Ευαγγελία Μπαρλιά, παρουσίασε ποιήματα από την ποιητική συλλογή «Εγχειρίδιο πρακτικής γατικής του γέρο Πόσουμ» του Τ. Σ. Έλιοτ, πάνω στην οποία βασίστηκε το μιούζικαλ «Γάτες» του Άντριου Λόιντ Βέμπερ, αποσπάσματα του οποίου προβλήθηκαν. Ακολούθησε συζήτηση με τους μαθητές, κατά την οποία οι μαθητές πρότειναν τρόπους, με τους οποίους μπορούμε να βοηθήσουμε τα αδέσποτα ζώα στην καθημερινότητά μας.

filozwia3

filozwia2