Ποιος θέλει να γίνει εκατομμυριούχος

Την Πέμπτη, 30 Μαρτίου 2023, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας

πραγματοποιήθηκε η δράση «Ποιος θέλει να γίνει εκατομμυριούχος» στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών από την κυρία Γεωργούλια Αθηνά, υπεύθυνη διδασκαλίας του μαθήματος. Η δράση αυτή πραγματοποιήθηκε με τα δύο τμήματα της ΣΤ’ τάξης, με σκοπό την εκμάθηση αγγλικών μέσω παιχνιδιού. Είχε ως αποτέλεσμα τα παιδιά να συμμετάσχουν στο παιχνίδι με ευχάριστη διάθεση ως προς το διδακτικό υλικό. Οι μαθητές χωρίστηκαν σε δύο ομάδες και ανά δύο απαντούσαν σε ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής, που ρωτούσε η παρουσιάστρια του παιχνιδιού, κα Γεωργούλια. Για κάθε σωστή απάντηση υπήρχε επιβράβευση σε κάθε ομάδα και συγκεκριμένα γλυκά σε μορφή κερμάτων. Τα παιδιά κατάφεραν να θυμηθούν πληροφορίες και γνώσεις από τα βιβλία των Ε’ & ΣΤ’ τάξεων των αγγλικών, που υπό άλλες συνθήκες θα ήταν πιο δύσκολο.

ekatomm1

ekatomm2