Δράσεις για τον εθελοντισμό και το σεισμό από την Ε Τάξη

Οι μαθητές της Ε Τάξης προσπάθησαν να προσεγγίσουν την έννοια του εθελοντισμού, να μάθουν να προσφέρουν στον συνάνθρωπο, αγάπη, χαρά και σεβασμό απλόχερα και χωρίς κανένα τίμημα.

Μια και η πόλη μας, η Κόρινθος είναι σεισμογενής περιοχή, προσπάθησαν να εξοικειωθούν με την έννοια του ΣΕΙΣΜΟΥ, να σχεδιάσουν ένα σχέδιο σεισμού τόσο για το σπίτι τους όσο και για το σχολείο σε περίπτωση που χρειαστεί. Με τις αφίσες που έφτιαξαν προβάλλουν τα δικά τους μηνύματα για τις εθελοντικές δράσεις και για το σεισμό.

Στα πλαίσια της αξιολόγησης οι δάσκαλοι της Ε΄ τάξης προσπάθησαν να καλυτερεύσουν την επικοινωνία με τους μαθητές τους αναρτώντας τις παραπάνω δράσεις. Παίζοντας με αυτές προσπάθησαν να προκαλέσουν το ενδιαφέρον των μαθητών τους για μάθηση και να βελτιώσουν τη συμπεριφορά τους με αμοιβές και ποινές.