Ασφάλεια στο διαδίκτυο

Γίνε η αλλαγή: όλοι μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο.

Με αφορμή την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου (11.02.2020) πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας μία παρουσίαση σχετική με την ασφάλεια στο διαδίκτυο, την οποία παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές. Η παρουσίαση εστίασε στους σημαντικότερους κινδύνους που μπορεί να αντιμετωπίσουν οι μαθητές, όπως:

- Παραπληροφόρηση

- Εθισμός στο διαδίκτυο

- Διαδικτυακός εκφοβισμός

- Παραπλάνηση

Σήμερα οι περισσότεροι μαθητές χρησιμοποιούν τους υπολογιστές και το διαδίκτυο, όμως σπάνια ή περιστασιακά τα χρησιμοποιούν ως εργαλεία μάθησης. Έτσι το διαδίκτυο, ενώ διευκολύνει το διαμοιρασμό και την ανταλλαγή πληροφοριών, μπορεί να αποτελέσει ένα κακόβουλο εργαλείο, εφόσον δεν χρησιμοποιηθεί σωστά. Ο ρόλος του σχολείου και των εκπαιδευτικών δεν μπορεί να περιορίζεται στην απαγόρευση χρήσης του ή του περιορισμού των σελίδων που θα επισκεφτούν οι μαθητές, αλλά θα πρέπει όλοι μας να συμβάλλουμε, έτσι ώστε οι μαθητές να χρησιμοποιούν σωστά και με μέτρο τις νέες τεχνολογίες. Βασικός στόχος της παρουσίασης ήταν να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές σε θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο και κυρίως να αποκτήσουν κριτική διάθεση απέναντι σε αυτό. Κατά τη διάρκεια της παρουσίασης προβλήθηκε το βίντεο «Βγάλτε τις μάσκες του διαδικτύου» και οι μαθητές της Γ τάξης του σχολείου μας με την καθοδήγηση της μουσικού μας, Μπαρλιά Ευαγγελίας, τραγούδησαν για την ασφάλεια στην περιήγηση.

Το υλικό της παρουσίασης στηρίχτηκε στο υλικό που είναι διαθέσιμο στην ιστοσελίδα https://saferinternet4kids.gr/

safeinternetafisa

safeinternet1